Sjezd Pirátů 2024: Vládní strana si zvolí vedení, favoritem je Bartoš

[ad_1]

Pro účast přímo v Sono centru se registrovalo asi 500 členů, řekla ČTK mluvčí Pirátů Lucie Švehlíková. On-line však může hlasovat celá členská základna, kterou nyní tvoří zhruba 1200 lidí.

Piráti by podle Bartoše měli voličům dále nabízet změnu a překonávat bariéry. V projevu zdůraznil výdrž, pracovitost, obětavost a odvahu dělat správné věci. 

„Motivace mi nechybí,“ řekl Bartoš, hovořil také o tahu na branku a touze po svobodě, což pokládá za své silné stránky a zároveň i charakteristiky celé strany.

Bartoš byl předsedou Pirátů v letech 2009 až 2014, s přestávkou mezi červnem a zářím 2013, a poté znovu od roku 2016. V projevu odmítl názor, že stranu už vede příliš dlouho. Důležitá podle něj není doba strávená ve funkci, ale to, co se za tu dobu podařilo.

Fiala chválil a děkoval

Premiér Fiala dnes osobně poděkoval předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi za pokrok v digitalizaci země, ministru zahraničí Janu Lipavskému za „odhodlání vytvářet principiální a kompetentní zahraniční politiku“ a ministru Michalu Šalomounovi za kompetenci a důslednost v péči o smysluplnost legislativních návrhů. Zmínil i sněmovní funkcionáře Pirátů Olgu Richterovou a Jakuba Michálka.

„Dokázali jsme společně přečkat silné bouře, vlny jsou mnohem menší a můžeme tedy očekávat, že zbytek naší plavby bude o něco příjemnější,“ uvedl dnes premiér s odkazem na zlepšující se ekonomické ukazatele Česka. Je ale podle něj třeba dokončit reformy vzdělávání a zdravotnictví, dobudování dopravní infrastruktury, finalizaci důchodové reformy. „Myslím, že si všichni uvědomujeme, že nikdo jiný než my to dnes nemůže udělat,“ řekl delegátům,

Vicepremiér a předseda hnutí STAN, které šlo s Piráty v roce 2021 do sněmovních voleb společně, Vít Rakušan ve videozdravici uvedl, že by chtěl s Piráty spolupracovat dál na společných tématech, jakými jsou přijetí eura či lidskoprávní témata. Zmínil blížící se evropské, senátní a krajské volby, ve kterých podle něj budou Piráti a Starostové „slušnou konkurencí“ tak, aby byli schopni po volbách v krajích spojit síly. Spojenectví stran před více než dvěma lety rozštěpil výsledek sněmovních voleb, ve kterých voliči pomocí kroužkování na volebních lístcích dali přednost Starostům. Piráti tak získali jen čtyři poslanecké mandáty.

Na pozice místopředsedů je zatím 13 kandidátů, největší podporu má s 13 nominacemi europoslanec a lídr evropské kandidátky Pirátů Marcel Kolaja. Z nynějších místopředsedů obhajuje vedle něj post ještě Hana Hajnová. Hlasovat o vedení mohou všichni členové strany.

Piráti šli v roce 2017 do sněmovních voleb samostatně, získali 10,79 procenta hlasů a 22 poslaneckých křesel. V roce 2021 kandidovali v koalici s hnutím STAN, podpořilo ji 15,62 procenta voličů, avšak Piráti získali jen čtyři mandáty, zatímco STAN jich má 33. Nyní tvoří součást vládní koalice s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Celostátního shromáždění Pirátů se jako host účastní i předseda vlády Petr Fiala (ODS).[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.