Sjezd Pirátů 2024: Předsedou zůstane další dva roky Bartoš

[ad_1]

Piráti by podle Bartoše měli voličům dále nabízet změnu a překonávat bariéry. V projevu zdůraznil výdrž, pracovitost, obětavost a odvahu dělat správné věci. 

„Motivace mi nechybí,“ řekl Bartoš, hovořil také o tahu na branku a touze po svobodě, což pokládá za své silné stránky a zároveň i charakteristiky celé strany.

Bartoš po zvolení poděkoval za podporu, nebere ji za automatickou, jen „za dredy a vyřídilku“. Připomněl také to, že letos a příští rok čekají zemi důležité volby. Cílem je Česko jako svobodná, tolerantní, demokratická a nejen digitálně propojená společnost, řekl Bartoš.

„Jsme strana, která razí liberální, proevropskou politiku,“ uvedl Bartoš. Chce, aby strana dále pracovala ve prospěch občanů. Věří, že ekonomika a životní úroveň v Česku se letos odrazí ode dna. Jako tematické priority zmínil dostupnost bydlení, podporu mladých lidí, protikorupční opatření, digitalizaci a omezování byrokracie, ale také komunikaci uvnitř pirátské strany.

Gregorová: Naslouchat všem

Europoslankyně Markéta Gregorová slíbila ve své kandidátské řeči, že bude naslouchat všem členům, tedy i těm, kteří nejsou zcela spokojeni s dosavadním působením Pirátů ve vládě. „Momentálně spíše ano,“ uvedla později na dotaz, zda je pro setrvání strany ve vládě.

„Nehodlám stranickou diskusi válcovat, chci použít obě křídla ke vzletu,“ uvedla Gregorová s tím, že se neleká ignorace, výsměchu a už vůbec ne boje a ví, v čem nemají Piráti ustupovat a v čem použít diplomatické vyjednávání. Řekla také, že se její kandidaturou nekoná „růžová revoluce“ a přeje si, aby delegáti volili informovaně. Řeč ukončila pozdravem „čauky mňauky“.

Fiala chválil a děkoval

Premiér Fiala dnes osobně poděkoval předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi za pokrok v digitalizaci země, ministru zahraničí Janu Lipavskému za „odhodlání vytvářet principiální a kompetentní zahraniční politiku“ a ministru Michalu Šalomounovi za kompetenci a důslednost v péči o smysluplnost legislativních návrhů. Zmínil i sněmovní funkcionáře Pirátů Olgu Richterovou a Jakuba Michálka.

„Dokázali jsme společně přečkat silné bouře, vlny jsou mnohem menší a můžeme tedy očekávat, že zbytek naší plavby bude o něco příjemnější,“ uvedl dnes premiér s odkazem na zlepšující se ekonomické ukazatele Česka. Je ale podle něj třeba dokončit reformy vzdělávání a zdravotnictví, dobudování dopravní infrastruktury, finalizaci důchodové reformy. „Myslím, že si všichni uvědomujeme, že nikdo jiný než my to dnes nemůže udělat,“ řekl delegátům,

Vicepremiér a předseda hnutí STAN, které šlo s Piráty v roce 2021 do sněmovních voleb společně, Vít Rakušan ve videozdravici uvedl, že by chtěl s Piráty spolupracovat dál na společných tématech, jakými jsou přijetí eura či lidskoprávní témata. Zmínil blížící se evropské, senátní a krajské volby, ve kterých podle něj budou Piráti a Starostové „slušnou konkurencí“ tak, aby byli schopni po volbách v krajích spojit síly. Spojenectví stran před více než dvěma lety rozštěpil výsledek sněmovních voleb, ve kterých voliči pomocí kroužkování na volebních lístcích dali přednost Starostům. Piráti tak získali jen čtyři poslanecké mandáty.

Na pozice místopředsedů je zatím 13 kandidátů, největší podporu má s 13 nominacemi europoslanec a lídr evropské kandidátky Pirátů Marcel Kolaja. Z nynějších místopředsedů obhajuje vedle něj post ještě Hana Hajnová. Hlasovat o vedení mohou všichni členové strany.

Piráti šli v roce 2017 do sněmovních voleb samostatně, získali 10,79 procenta hlasů a 22 poslaneckých křesel. V roce 2021 kandidovali v koalici s hnutím STAN, podpořilo ji 15,62 procenta voličů, avšak Piráti získali jen čtyři mandáty, zatímco STAN jich má 33. Nyní tvoří součást vládní koalice s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Celostátního shromáždění Pirátů se jako host účastní i předseda vlády Petr Fiala (ODS).[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.