Radovánky politiků před sněmovní bitvou: Babiš vzal Vivien a Frederika do Alp, Rakušan s dcerou na ledě

[ad_1]

Sněhu si o víkendu a před dalšími sněmovními přestřelky stihl užít i další místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Před lyžemi či zahraničím však dal přednost tuzemsku a procházce se psem tak, jak je jeho zvykem.

„Dnes jižní Čechy. Šlapání, hospoda a nakonec jsme se s Betynou pustili do pečení ryb… krásný víkend,“ vzkázal Havlíček. Ten přitom právě zmiňovanou korespondenční volbu, o kterou se ve Sněmovně střetne vládní koalice a opozice, odmítá. Označuje to za naprosto chybný krok.

„Poté, co to vládě nevyšlo u těch, co zde žijí, zkouší o svých výsledcích přesvědčit zjevně ty, co zde nežijí. Jsme v situaci, kdy Česko se dostalo na samotné hospodářské dno EU (…), vláda má historicky nejnižší důvěru, absolutně jí věří už jenom 2 procenta lidí, přestávají jí věřit dokonce i přímí příbuzní, v situaci, kdy premiér je vnímán jako nejslabší lídr a jsme v situaci, kdy preference některých stran pětikoalice jsou pod rozlišovací schopností. A v této době se vláda snaží zatáhnout za ruční brzdu a zkouší se zachránit přes korespondenční volbu,“ míní Havlíček a předznamenává tak středeční dění ve Sněmovně.

Opoziční hnutí ANO a SPD mají u Čechů v zahraničí minimální podporu, což koaliční představitelé často uvádějí mezi důvody, proč opozice zavedení korespondenční volby nechce.

Představitelé ANO ohlásili předložení zvláštního ústavního zákona o referendu, v němž by byla otázka na zavedení možnosti volby poštou jednou z otázek pro všelidové hlasování.

Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci zavedení korespondenční volby poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel. Poštu by podle nich mohlo využít k hlasování několik set tisíc Čechů, kteří v cizině žijí trvale nebo tam odjeli za prací či studiem.

Opoziční zástupci mluví o možném ohrožení demokracie a o rozporu s ústavním pravidlem, že volby jsou tajné. Tvrdí, že koalice prosazuje korespondenční volbu jako součást kroků, aby se udržela u moci.

Česká republika je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, v nichž není možné korespondenční volbu ze zahraničí využít. Kromě Česka nezavedly zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí Francie, Chorvatsko a Malta, z dalších evropských zemí také Island. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí prostřednictvím internetu.

 

 [ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.