Protest farmářů paralyzoval Berlín, traktory blokují centrum. Kolegy podporují i Češi

[ad_1]

Zablokován je mimo jiné bulvár 17. června od Vítězného sloupu v parku Tiergarden k Braniborské bráně včetně přilehlých ulic. Plné traktorů je rovněž nedaleké Postupimské náměstí. Policie odhadla, že ráno bylo v berlínských ulicích asi 3000 traktorů a nákladních vozů a že další 2000 zemědělských vozidel je na cestě do centra.

Kvůli uzavřeným silnicím se do problémů dostali spolu s řidiči osobních aut rovněž cestující v hromadné dopravě, některé autobusové linky jsou totiž odřeknuté. Dopravní podnik BVG doporučil cestujícím přestoupit na metro a na městskou železnici.

Přítomnost rozzlobených zemědělců, kteří nesouhlasí s úspornými opatřeními vlády kancléře Olafa Scholze, je v Berlíně jasně slyšet od neděle. Farmáři po celou noc troubili, aby na protest upozornili.

Farmáři protestují proti omezování dotací pro zemědělství. Vláda chtěla skončit s podporou dieselu pro zemědělce a s daňovým osvobozením zemědělských vozidel. Následně pod tlakem kritiky částečně ustoupila a nakonec schválila zachování daňového osvobození vozidel pro zemědělství, podporu dieselu chce ale postupně do roku 2026 zastavit.

Připojili se i Češi 

Desítky traktorů a dalších zemědělských strojů se vydaly na protestní jízdu z letiště u Chomutova. Cílem akce je podpořit německé zemědělce, kteří se bouří proti chystaným úsporným opatřením tamní vlády, a upozornit na problémy místních zemědělců. ČTK to na místě zjistila od pořadatele protestu. Do kolony se zapojili hospodáři z regionu, přijeli i farmáři ze Středočeského kraje.

Po cestě doprovází traktoristy dopravní policie. V koloně je i kombajn. Traktory mají návěsy, na prvním vozidle je transparent: „Vládo, přestaňte s námi ’vorat’!.“ „Chceme podpořit naše německé kolegy a vyprovokovat nejen vládu, ale i odboráře a kolegy odjinud, aby se začalo něco dít v republikovém měřítku,“ řekl za pořadatele ČTK ředitel společnosti Agrocom Hrušovany Jakub Bodnárik. Firma Agrocom Hrušovany patří do holdingu Agrofert ze svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Důvody k nespokojenosti mají zemědělci podle Bodnárika stejné jako v Německu. „Chceme ukázat státu, že jsme tady taky. Stát by nám měl začít pomáhat, nikoliv škodit,“ řekl ČTK Nicolo De Gennaro, který přijel s traktorem z Chrášťan na Rakovnicku.[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.