Petr Pavel v Izraeli: Jednání s prezidentem i setkání s rodinami rukojmích

[ad_1]

„Navštívil jsem Izrael již několikrát,“ konstatoval Pavel při setkání s izraelským prezidentem Herzogem. Podle něj byl útok Hamásu záměrně velmi barbarský, aby vyvolal silnou reakci a způsobil hodně obětí, které budou použity v informační válce. „Česká republika považuje Izrael nejen za svého přítele, ale i za svého strategického partnera,“ uvedl a zmínil prvního československého prezidenta Masaryka, který podporoval boj Izraele na nezávislost.

Pavel také zmínil humanitární situaci. „Civilisté na obou stranách mají právo být chráněni. Proto nás znepokojuje úroveň humanitární pomoci,“ sdělil český prezident, načež zmínil záběry dětí, které jsou vynášeny z trosek v Pásmu Gazy. Mění podle něj veřejné mínění. „Je důležité, aby tyto obrázky nezamlžily debatu,“ zdůraznil s tím, že je třeba neustále připomínat, že Izrael má právo na obranu a že tato země byla napadena. „Dnešní narativ se předkládá tak, že Palestinci jsou oběti, zatímco Izrael je nyní útočníkem. Je fér připomenout sobě i světovému obyvatelstvu, kdo byly oběti 7. října a jak to všechno začalo.“

Jedinou dlouhodobou garancí bezpečnosti pro Izrael je podle českého prezidenta vyřešení izraelsko-palestinských otázek, musí k tomu přispět další státy v regionu.

„Pozvání do Izraele jsem obdržel krátce po svém zvolení. Jsem rád, že se cestu povedlo naplánovat už v prvním roce mého prezidentského mandátu,“ dodal pak Pavel na síti X. Tématem hovoru podle něj byla i obchodní spolupráce. 

Izraelský prezident mluvil mimo jiné o rukojmích. „Je tam roční dítě, jsou tam i prarodiče, kterým je 85let,“ popisoval Herzog. Ocenil českou pomoc a poděkoval Česku za to, že odmítlo obvinění z genocidy, které na Izrael míří z několika zemí. „My v tomto pokryteckém světě mnoho takové podpory nenacházíme. Vaše návštěva pro nás hodně znamená. Jste náš drahý přítel, odborník na strategii a znáte světové dění,“ řekl o Pavlovi Herzog.

„Dnes je 101. den od onoho útoku. My bojujeme s touto říší zla, která působí i v Libanonu, Íránu (…) Hamás vyučuje hodnoty džihádismu, aby útočil na jiné, zatímco my hájíme hodnoty demokracie a svobody,“ uvedl také Herzog, podle nějž Hamás hraje cynickou psychologickou hru.

Navštíví i Katar

Izrael zahájil ofenzivu v Gaze v reakci na útok Hamásu, který v oblasti vládne od roku 2007 a jehož ozbrojenci 7. října napadli izraelské pohraničí, kde povraždili na 1200 lidí a asi 240 osob unesli. Stovku rukojmích propustilo hnutí koncem listopadu a na 130 lidí dál zadržuje. Při rozsáhlé izraelské vojenské operaci v Gaze podle tamních úřadů přišlo o život zhruba 24 000 Palestinců, včetně členů Hamásu.

Krátce po útoku Hamásu navštívil Izrael jako první zahraniční státník šéf české diplomacie Jan Lipavský. V říjnu do Izraele přiletěl premiér Petr Fiala a na začátku prosince do země zavítali předseda Senátu Miloš Vystrčil společně s šéfkou Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.

Po Izraeli se prezident Pavel vydá také do Kataru, kde bude jednat s emírem Tamimem bin Hamadem Sáním a s místopředsedou vlády a ministrem obrany Chálidem bin Muhammadem Attíjou. Setká se také s krajany na českém velvyslanectví v Dauhá.

Katar je klíčovým prostředníkem, který vyjednává propouštění rukojmích. „Opět zdůrazním potřebu vyjednávání a zaměření veškerého úsilí na propuštění rukojmí. Rovněž chceme podpořit mírové řešení konfliktu, až se dokončí vojenská porážka Hamásu,“ uvedl Pavel.[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.