Místopředseda slovenské sněmovny Danko způsobil dopravní nehodu, z místa ujel

[ad_1]

„Trefil jsem sloup, no a co. Všechno zaplatím, jsem pojištěný, není to žádný problém. Vše je nahlášeno na policii,“ řekl Danko serveru startitup.sk. Na dotaz, zda z místa nehody odjel dříve, než ji nahlásil policistům, a ti ho tak museli dohledávat, odmítl reagovat.

Novinářům řekl, že hledají „zbytečnou senzaci“. Na místě nehody podle Startitupu odpadlo evidenční číslo vozu, což policistům také pomohlo řidiče najít.

Na facebooku mezitím Danko uvedl, že dostal smyk. „Narazil jsem do sloupu, nahlásil jsem to pojišťovně, oznámil jsem to magistrátu. Pokud je třeba ještě něco udělat, všechno splním,“ řekl a dodal, že spolupracuje s policií a zaplatí i opravu sloupu, pokud to bude potřeba.

Danko: Když mi přikážou zametat Dúbravku, budu to dělat od rána do večera

V neděli komentoval Danko incident v pořadu Za pět minut 12 na RTVS. „Všechno, co jsem měl, jsem splnil, všechno je v trestním spise. Já od včerejška /soboty – pozn. red.), neboť je to trestní konání, se k detailům vyjadřovat nebudu,“ říkal v televizi Danko.

Za odjetí z místa nehody hrozí pokuta od 200 do 1000 eur a zákaz řízení až na 5 let, upozornil moderátor.

„Víte co, já se auta nedotknu, řidičský průkaz, pokud se to dá, dobrovolně odevzdám, zaplatím samozřejmě jakoukoliv škodu. Já jsem poškodil semafor za 1500 euro. Porušil jsem (zákon), každý může mít dopravní nehodu, těch se děje x, i v ten den bylo v Bratislavě mnoho dopravních nehod. Jsem připravený nést zodpovědnost a ještě jednou, omlouvám se a upřímně toho lituji,“ uvedl Danko.

„Nedotknu se auta, dokud tato věc nebude vyšetřená. A když mi vezmou řidičák a přikážou mi zametat Dúbravku, tak ji budu zametat od rána do večera,“ dodal v RTVS.

Ministr vnira: Nedošlo k ohrožení života

Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok podle serveru Pravda uvedl, že při nehodě „nedošlo k žádnému ohrožení života ani zdraví jiných obyvatel“. Navzdory zřejmému poškození sloupu řekl, že nejsou ani škody na majetku.

Generální prokurátor napsal, že v případu bude zahájeno trestní stíhání. To ale ještě neznamená, že následně bude někdo obviněn.

Fico: Normální, běžný lidský příběh

Danka se zastal premiér Robert Fico. „Normální, běžný lidský příběh, který se může stát komukoliv na světě. Vnímám to jako věc, která se stává tisícům lidí na Slovensku,“ uvedl.

Naopak předseda parlamentu a druhé nejsilnější vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini hovořil o vyvození politické odpovědnosti, pokud by se potvrdilo, že Danko nepostupoval v souladu se zákonem.

Pellegrini je s Dankem v politickém sporu kvůli nadcházejícím prezidentským volbám; Danko neúspěšně žádal silnější postavení ve tříčlenné vládní koalici na úkor Hlasu-SD výměnou za to, že SNS podpoří Pellegriniho při jeho očekávané kandidatuře na funkci hlavy státu.

Šimečka se ptal po dechové zkoušce

Někteří opoziční politici šéfa nacionalistické strany SNS vyzvali, aby z nehody vyvodil osobní zodpovědnost.

„Jestliže politik způsobí dopravní nehodu, má počkat na policii. Ne utéct z místa činu. Politik by měl jít příkladem, ne ukazovat veřejnosti, že je kvůli své funkci nad zákonem. Pan Danko by měl nyní jednoznačně vyvodit zodpovědnost,“ vyjádřil se podle slovenského listu Hospodárske noviny předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka.

Od ministra vnitra pak žádá informace, zda policie podrobila Danka dechové nebo krevní zkoušce na alkohol a jaký byl její výsledek.

Také ČTK uvádí, že za útěk z místa nehody podle zákona hrozí pokuta a zákaz řízení motorového vozidla až na pět let. Pokud je při nehodě poškozena vozovka nebo obecně prospěšné zařízení, událost se vyhodnocuje jako dopravní nehoda a povinností řidiče je ohlásit havárii policii a počkat na její příjezd, dodal web Aktuality.sk.[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.