Čaputová předávala své poslední metály, Fico nedorazil. Mezi oceněnými i dva Češi!

[ad_1]

Pomocný biskup pražský Václav Malý a český historik Jan Rychlík dostali od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové vysoká státní vyznamenání. Oba jsou mezi 33 osobnostmi z různých oblastí společenského života, které Čaputová ocenila u příležitosti 31. výročí vzniku samostatného Slovenska. To připadlo na 1. ledna, slavnostní ceremoniál předávání vyznamenání byl dnes v budově Slovenské filharmonie v centru Bratislavy.

Biskup Malý je jednou z významných postav československého disentu a sametové revoluce, která v roce 1989 vedla v tehdejším Československu k pádu komunismu. Čaputová mu udělila Řád bílého dvojkříže II. třídy.

Moderátor ceremoniálu a mluvčí slovenské prezidentky Martin Strižinec o Malém řekl, že život zasvětil Bohu i zápasu za lidská práva a že během sametové revoluce moderoval velké demonstrace v Praze.

Historik Rychlík se věnuje také česko-slovenským vztahům a na toto téma vydal knihu Češi a Slováci ve 20. století. Od slovenské prezidentky převzal Řád bílého dvojkříže III. třídy za rozvoj vztahů mezi Českem a Slovenskem.

„Je ztělesněným příkladem, že Češi a Slováci kráčejí spolu dějinami a není mezi nimi jazyková bariéra,“ řekl Strižinec o Rychlíkovi.

Čaputová ocenila také někdejšího polského disidenta a nyní šéfredaktora listu Gazeta Wyborcza Adama Michnika, jakož i maďarského historika slovenského původu Lászlóa Szarku.

Státní vyznamenání získal in memoriam slovenský disident Rudolf Fiby, který byl za komunismu například spoluorganizátorem svíčkové manifestace za náboženské svobody a občanská práva v Bratislavě.

Vyznamenání osobností z okolních zemí Čaputová v projevu zdůvodnila tím, že s těmito státy Slovensko sdílelo společnou historii. Řekla také, že ocenění jsou inspirací pro mladé lidi.

Metál i pro hvězdu lyžování Vlhovou

Ze Slováků Čaputová vyznamenala rovněž úspěšnou alpskou lyžařku Petru Vlhovou či krasobruslaře Ondreje Nepelu in memoriam, který získal zlatou medaili na Zimních olympijských hrách v Sapporu v roce 1972.

Státní vyznamenání od slovenské prezidentky dostalo i několika představitelů slovenské kultury a umění včetně režisérů Petera Bebjaka a Petera Kerekese. Ocenění získali rovněž někteří zástupci neziskového a vzdělávacího sektoru či někdejší členka ilegální Pracovní skupiny Gizela Fleischmannová, která za druhé světové války zachraňovala Židy před smrtí v koncentračních táborech.

Poslední metály. Fico chyběl

Čaputová udělovala státní vyznamenání naposledy. Její pětiletý prezidentský mandát skončí v polovině června a Čaputová už loni ohlásila, že se o znovuzvolení ucházet nebude. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili kromě jiných vrcholní současní a bývalí slovenští politici, chyběl ale premiér Robert Fico.[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.